Культура історичної пам'яті в Україні: аспекти бібліотечної роботи на НПК кроссекторального проєкту
Фахівці Херсонської обласної бібліотеки для дітей імені Дніпрової Чайки взяли участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції "Культура історичної пам'яті в Україні: наукові, культурні та освітні аспекти", що відбулася 23-24 серпня 2023 р. в Одеській національній науковій бібліотеці. Конференція є складовою кроссекторального проєкту «Україна: історія, культура, ідентичність», започаткованого 2021 року до Дня Незалежності України.
Під час пленарного засідання Ірина Бірюкова, генеральний директор Одеської національної наукової бібліотеки, заслужений працівник культури України, презентувала цей проєкт офлайн та онлайн учасникам конференції у доповіді "Кроссекторальний проєкт «Україна: історія, культура, ідентичність» як середовище фахової співпраці та інструмент промоції історико-культурної спадщини". Пані Ірина акцентувала увагу на актуальності питання формування української громадянської ідентичності через систему національно-патріотичного виховання, що має стратегічне значення для подальшого розвитку нашої держави, національної безпеки та успішного майбутнього її громадян; поділилась досвідом діяльності партнерів у попередні роки, зокрема - проведення в серпні 2022 року конференції "Українська історична та культурна спадщина під час військової агресії РФ: досвід, виклики, загрози" та публічної лекції "Незалежність України: історичний вимір"; наголосила, що нинішня конференція є важливим етапом у консолідації зусиль науковців, дослідників, викладачів та інших фахівців, що працюють у галузі культури історичної пам'яті, та висвітлення актуальних теоретичних підходів, нових досліджень, методів і практик у сфері культурної пам'яті в Україні; запросила учасників конференції офлайн відвідати презентацію книжково-ілюстративної виставки "Незалежність української держави" за участі науковців. краєзнавців, митців та родинне свято "Борщова екскурсія Одещиною: єдність в різноманітті", заплановані на 24 серпня.
Серед виступів, що прозвучали у секційній частині програми першого дня конференції увагу працівників бібліотек для дітей безперечно привернули аналіз проблем та роздуми щодо потенціалу їх вирішення від Наталії Марченко, старшого наукового співробітника відділу теорії та методики біобібліографії Інституту біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського, провідного бібліографа Національної бібліотеки України для дітей, кандидата історичних наук - "Життєписи для дітей в Україні: сучасний стан та перспективи формування культури історичної пам’яті у біографічному вимірі".
На думку пані Наталії, говорячи про культуру історичної пам'яті, ми повинні усвідомлювати, що найбільше "часопростір нашого буття впливає на дітей, і чим вони менші, тим цей вплив сильніший і він має тим більш незворотні наслідки". Доповідачка наголосила: зараз життєпис для дитини - це не лише книжкове видання, а і медіаресурси, і пам'ятні місця, і візуальні конструкції, інсталяції, і художньо-графічні зображення, а також фотосторітеллінг, родинні фотоальбоми, акаунти в соціальних мережах тощо. Сучасна біографія дуже візуалізувалась, вона стала мінливою, відкритою і сегментарною. Щодо царини власне книжки для дітей, то на сьогодні ми маємо небувалий розквіт біографічного письма для дітей. "Такої кількості й розмаїття біографічних видань для дітей різного віку, як зараз. в Україні не було ніколи. Так само вперше українських персоналій в читанні дітей в Україні рівно з персоналіями зарубіжними", - констатувала Наталія Петрівна. Вперше персоналії-жінки зрівнялись за кількістю з персоналіями-чоловіками. Також вперше за 30 років сучасного українського книговидання для дітей до пантеону тих, про кого читають діти, увійшли академіки, релігійні діячі, постаті сучасних кумирів молоді, інженери, а також представники національних спільнот і діаспори.
Наталія Марченко висловила також думку про те, що доцільним було б реалізувати на державному рівні, спільними зусиллями МОН та МКІП України, видання біографічної серії - про особистостей, важливих з погляду держави для становлення особистості-громадянина, - із тим, щоб ці книги потрапили до фондів усіх дитячих і шкільних бібліотек.
У День Незалежності України конференція продовжила роботу в секційному форматі. З-поміж численних доповідей та повідомлень, які прозвучали сьогодні, читачам цього блогу варто особливим чином звернути увагу на змістовний огляд історії української дитячої книги, а також точок доступу до цифрових копій рідкісних видань для дітей, збережених у фондах Національної дитячої книгозбірні, який прозвучав у виступі "«Віртуальний музей книги» – онлайн-простір для популяризації книжкової спадщини для дітей" Наталії Дзюби, заступника генерального директора Національної бібліотеки України для дітей. Пані Наталія запропонувала також візуалізацію завдань, пов'язаних з дитячою книгою в Україні, які постають і перед фахівцями, і перед українським суспільством в цілому.
"Діяльність музею «Блокпост пам'яті. Харків» ОКЗ «Харківська обласна бібліотека для дітей» у системі реалізації стратегії національно-патріотичного виховання" - тема виступу Ольги Малашенко, бібліотекаря І категорії ОКЗ "Харківська обласна бібліотека для дітей".
Бібліотекарі Херсонщини мали нагоду ознайомитись з роботою цього проєкту у 2020 році, коли колеги з Харкова представили в матеріалах заочного круглого столу "Національно-патріотичне виховання локальної ідентичності: що може сучасна бібліотека?" віртуальну відеоекскурсію музеєм «Блокпост пам'яті. Харків» - https://youtu.be/drU3YE9Ekwk.
Пані Ольга продемонструвала й прокоментувала сучасну експозицію музею, започаткованого як відповідь на виклики російської агресії, що постали перед Україною ще в 2014 році, а також поділилась досвідом його діяльності у сфері національно-патріотичного виховання та збереження пам'яті про захисників України - героїв російсько-української війни.
За результатами роботи конференції планується видати збірку тез доповідей.
Коментарі
Дописати коментар
Дякуємо за Ваш коментар!